Інтерв'ю

Пошук на сайтіАрхів новин

«  Квітень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930


Це страшно будь-якій владі бути відкритою, прозорою, але це вимога часу

Виконавчий директор ГО «Бізнес Волині», громадський діяч і підприємець Ігор Дильов впевнений, що профспілкові організації будуть перспективними в нашій країні лише за умов внутрішньої перебудови, готовності впливати на суспільні процеси, коли слова про демократію та народовладдя, роль громадських рухів перестануть бути декларативними.

- Ігоре Юрійовичу, чергова нова влада повторює всіх попередників, закликаючи бізнес до соціальної відповідальності, до дотримання податкової культури, а сама - демонструє готовність піти назустріч бізнесу? Чи це знову дорога з одностороннім рухом?

- Судячи з останніх заяв, уряд має намір амністувати тіньові гроші, зменшити єдиний соціальний внесок, відмінити утилізаційний збір (поки матеріал готувався до виходу, ВР ухвалила зміни до Податкового кодексу про скасування утилізаційного збору – авт.), зменшити кількість дозвільних документів, знищити багато перепон для бізнесу. Але це ще не вилилося в проекти законів. Те, що реально бачимо: курс валюти з початку року процентів на 50 виріс. Спостерігається природній спад виробництва, бо наші «добрі» північні сусіди перекрили кисень в частині експорту-імпорту, підвищили ціни на газ. Хоча вихід із такої ситуації експерти бачать в підписанні політичної частини Євроасоціації, в задекларованій готовності країн Заходу і США посприяти фінансово. І МВФ якісь голоси про допомогу подає. Головним залишається проводити прозору систему залучення інвестицій та взаємодії з нашими вітчизняними виробниками і тими, хто надає послуги. Але поки що просвіту не видно.

- Плюс податок на додану вартість мав бути з цього року вже 17%, а продовжили 20% ставку до 2015 року…

- Зрозуміло, що нинішня влада потрапила в складну ситуацію і не тільки в тому значенні, який спадок залишили попередники, країна перебуває у передвоєнному становищі. Ми маємо тіньові схеми, напрацьовані роками! Неправильно звинувачувати тільки Партію регіонів чи Віктора Януковича в тому, що таке становище в країні. Усі роки незалежності нам Європа говорила бути більш відкритими, толерантнішими в сприйнятті бізнесу, та й взагалі – народу України, який не міг знайти правди в судах, в правоохоронних органах.

І якщо нова влада зруйнує ці схеми, то прогрес буде тільки через те, що не буде «відкатів», податків наперед, не буде будь-яких дій спрямованих на придушення бізнесу.

Інша справа чи пристосується наш бізнес до тих умов, які запропонує Європа. Важко сказати однозначно. От буде газ дорогий - напевне почнуть використовувати альтернативні джерела енергії, очевидно будуть купувати технології, а не працюватимуть на верстатах 1935 року випуску. Виникає запитання, чому раніше власники підприємств, великих промислових центрів не модернізувалися, не вклали за 20 років незалежності нічого.

До прикладу, «Модерн-експо», де людей навчають за кордоном, як працювати на найновішому обладнанні. Наша держава чомусь палець в палець не вдарила, щоб подібні підприємства стали не винятком із правил, а природнім явищем у розвитку індустрії країни.

- Багато нарікань звучать на продовження практики призначати на посади людей за партійними квотами, вважаєте їх безпідставними?

- Такий метод викликає негативну реакцію, але я розумію нову владу з того ракурсу, що приходити треба однією командою. Можливо вона не надто професійна, але працювати хочеться не тільки з людьми, які вміють щось фахово робити, але й з такими, на них можна покластися. В оточенні Януковича теж було багато професіоналів, але вони працювати на інший напрямок. До того ж є побоювання, щоб ті гроші, які мають прийти в Україну, не розікрали.

- Ви постійно перебуваєте у бізнес-середовищі, скажіть який настрій у підприємців, чи готові вони черговий раз повірити черговій владі, не приховувати прибутки, чесно сплачувати податки, не використовувати схеми?

- Із бізнесом треба бути достатньо відкритим, бо він чітко знає: кожен крок нашого уряду буде одходитися йому в певну суму. Підняття податків на будь-що підніме ціни на споживчому ринку. Страждатиме кінцевий споживач. Бо бізнесмен повинен закладати ризики. Взяти ті ж кредити: на Заході працюють під 3%, а в нас – під 30%. Якщо відкриваємо двері в Європу, то як конкурувати з ними? Знову ж, щоб ця банківська система працювала, треба щоб запрацювала система МВС, прокуратури. Люди готові вкладати гроші і не чекати надприбутку, якщо влада поведе себе відкрито і чесно. Це підніме довіру, навіть – патріотизм, бо ж підприємці – це ті ж громадяни, вони вболівають за долю країни.

Не можна сказати однозначно – здолаємо це все і посиплеться манна небесна, проте буде перспектива, люди повірять в свою країну, стануть більше сплачувати, нести більше відповідальності.

Психологія має велике значення при веденні бізнесу: коли вона спрямована на успіх, чесні прозорі умови, коли є віра та ентузіазм, тоді результат перевершує будь-які очікування, навіть при несприятливих умовах. Якщо підприємці, крупні бізнесмени бачитимуть замість  корупційних схем взаємостосунки чесності та відкритості, то зміни на краще відбудуться.

- Громадські організації згадали про своє призначення активніше впливати на владу, на кадрові питання, яку роль ви б відвели профспілкам у сучасному суспільному процесі?

- Насправді у мене до профспілок опосередковане ставлення, очевидно, це пов’язано зі спогадами від радянської системи. Скандали з таборами, іншою нерухомістю не додали їм честі. Профспілки перестали були тим активним двигуном, який би заводив людей. Нібито опікуються соціальною складовою, але про це говорять і комуністи, й інші. Профспілки не виводять на страйки людей. Хоча, профспілкової боротьби як такої, в західному світі тепер немає, а є відстоювання тих демократичних засад, яких досягнуто сотні років назад, до яких ми тільки-тільки підкрадаємося.

Отже, якщо говорити про значення профспілкового руху, який у світі є досить сильним, то він матиме і в Україні перспективу. Профспілки могли б охопити дуже велику кількість людей, якби переформатувалися, звернули увагу на ті зміни, які відбулися і в законодавстві, і у людській свідомості. Якщо вони перебудуються, то слова про демократію, народовладдя, роль громадських рухів перестануть бути просто словами, а буде реальний вплив на процеси, зміни, закони.

Ми добре пам’ятаємо, який стався вибух на Майдані, коли були прийняті пресловуті закони, котрі нічого від вільнодумства не залишали. Це страшно будь-якій владі бути відкритою, прозорою, але це вимога часу і елемент, який може відкрити довіру людей до влади. З нею не завжди треба боротися, можливо десь підтримати і допомогти, якщо вона відповідно не буде обманювати людей.

Повністю інтерв’ю з Ігорем Дильовим опубліковано в рубриці «Авторитетно про профспілку».


Дата: 10.04.2014 |


Посилання 


 

 
Вверх