Інтерв'ю

Пошук на сайтіАрхів новин

«  Серпень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


 

Олександр Клімович: Призначення профспілкового лідера залишаться незмінним – у першу чергу захищати інтереси найманих працівників.

Начальник відділення Національної служби посередництва і примирення (НСПП) у Волинській області Олександр Клімович вважає, про профспілка відіграє значну роль у вирішенні трудового спору, проте лідери повинні діяти активніше, аби справа не дійшла до конфлікту.

- 17 листопада 2013-го минуло 15 років із часу створення Національної служби посередництва і примирення. Яка основна місія цього державного органу?

- НСПП створена на підставі Закону України «Про поря­док вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Основні напрямки роботи і завдання – стабілізація соціально-трудових відносин на підприємствах, організаціях та установах, зокрема нашої області. Одним із напрямків є прогнозування стану соціально-трудових відносин, іншим – сприяння вирішенню стабілізації соціально-трудових відносин і безпосередня участь нашого відділення у вирішенні трудових колективних спорів.

Торік за нашої участі вирішено три колективних трудових спори. І в лютому цього року знято з реєстрації колективний трудовий спір у Ратнівському районі у споживчій кооперації «Самари».

Тільки за 2013 рік за сприяння працівників відділення було погашено заборгованість 16 млн. 431 тис. грн.. Охоплено людей при вивченні цих питань більше 8 500.

У відділенні працює два сектори: аналітично-інформаційної роботи та правового забезпечення. Перший – займається прогнозуванням, вивченням ситуації стану соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях. Другий – бере безпосередню участь у вирішенні трудових спорів. Це і правові моменти вирішення цих спорів, і створення примирних органів під час розв’язання спорів, і, якщо цього не достатньо, створення трудового арбітражу. Відділення залучає до цієї роботи арбітрів і посередників, які проходять навчання на базі Інституту підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України. Нині маємо п’ять посередників і вісім арбітрів. Ці люди працюють на громадських засадах.

 Роботу здійснюємо згідно з домовленостями та угодами, які уклали із соціальними партнерами. Основні з них – Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців і Федерація профспілок Волинської області. Також підписано угоду про співпрацю з департаментом соціальної політики облдержадміністрації. А ще - з обласним центром зайнятості, адже питання дестабілізації стану соціально-трудових відносин, в певній мірі пов’язане із ринком праці.

Ми володіємо даними не тільки безпосередньо зі звернень працівників до нашої служби, закон нам дозволяє використовувати як інформаційні джерела дані статистики та публікації в пресі.

- За яких обставин назріває трудовий конфлікт? Які його передумови?

- Якщо проаналізувати за 15 років, то першим чинником трудового конфлікту є заборгованість із заробітної плати, другим – порушення умов колективного трудового договору між роботодавцем і найманими працівниками. Порушує роботодавець за певних причин й багато інших умов, які передбачені договором.

- Пригадайте найбільш кричущий випадок невиплати зарплати, чи найбільшої заборгованої суми. Якщо порівняти років п’ять назад, коли ви очолили відділення, і тепер, чи змінилася ситуація?

- Ситуація спокійніша стала. Свого часу доходило до 12 млн. грн. за рік заборгованості загалом. На одному Луцькому картонно-руберойдовому комбінаті було до 3 млн. грн. невиплат працівникам. Більше двох років тривав трудовий спір, було проведено більше десяти примирних процедур за участю наших працівників, фахівців із ОДА, Луцької міськради, представників профспілки і дирекції. Тут варто відзначити не тільки наполегливу роботу спеціалістів, а й представників профспілки, саме за її вимогою порушено цей трудовий спір. Позиція профспілкової організації на підприємстві заслуговує на велику увагу. Вони чітко сформулювали свої вимоги. І два роки поступово йшли на зближення зі своїми законними вимогами, які були передбачені колективним трудовим договором, і не поступалися керівництву. Торік заборгованість була повністю погашена на картонно-руберойдовому комбінаті, і колективний трудовий спір був знятий з реєстрації.

Зазначу, що за нашим поданням, спір реєструється в Києві. Коли вимоги вирішені, ми пишемо подання з проханням зняти з реєстрації колективний трудовий спір, як такий, що вирішений. Але тоді підписується угода і профспілковою організацією, і керівництвом, що вимоги, які були зареєстровані в колективному трудовому спорі, виконані.

- Коли наступає такий момент, що і ваша служба безсила? Що наступає після того, коли ви використали всі важелі, інструменти, але ситуація не зрушилася з місця?

- На цьому ж картонно-руберойдовому комбінаті був випадок, що вимоги сформулювали, але майже півроку роботодавець не виконував вимоги примирної комісії, хоча вони є обов’язковими для його виконання. Далі вступив у силу трудовий арбітраж, і вже доходило до того, що ми направили матеріали в прокуратуру області і було порушено кримінальну справу. Думаю, це підштовхнуло до активнішої дії керівництво, яке стало виконувати приписи прокуратури, інформувати, що робиться. Був сформований графік погашення заборгованості і дирекція дотримувалася цих термінів.

- Коли підприємство банкрут і немає з чого виплатити заборгованість, що тоді?

- Якщо оголошується банкрут, то наші повноваження на цьому закінчуються. Тоді вже інші важелі вступають в силу, це вже - суд. Порушується питання про банкрутство, санація, продається майно, але в першу чергу вилучені кошти при продажу майна, яке належить підприємству, йдуть на погашення заборгованості із зарплати.

- Де на Волині ще лихоманило?

- Більше двох років перебувало в нас на обліку Луцьке підприємство електротранспорту. Там і до сьогодні не все гладко, але вимоги на час реєстрації колективного трудового спору були виконані, і ми їх зняли з обліку. На підприємстві є багато питань з господарської частини, звучать пропозиції від’єднати автобусний парк від тролейбусного. Це стало предметом роботи міськради, депутатського корпусу. Створено відповідну комісію. Тепер покладають надію на нового керівника.

- Чи вдається вашим спеціалістам передбачити конфлікт і не допустити до нього?

- Є в нас такі важелі і можливості. Цим займається сектор прогнозування, в компетенції якого запобігати виникненню колективних трудових спорів, або ситуацій, де будуть вимальовуватися чинники дестабілізації. Ми вдвічі на рік надсилаємо листи головним управлінням облдержадміністрації, головам профспілкових організацій із проханням надати прогнозні показники про можливі виникнення невиплати заборгованості із зарплати, інші ситуації економічного стану підприємств. Тоді бачимо, де існує ймовірність ускладнення чинників дестабілізації соціально-трудових відносин.

Наш прогноз за минулий рік повністю підтвердився. Ми передбачали, що найбільше буде виникати складних ситуацій у вугільній галузі та сфері дорожнього будівництва. За станом на 1 січня 2013 року була зафіксована заборгованість по «автодору» майже 11 млн. грн.. Щоправда, в березні вони погасили 6 млн., і, за останніми даними статуправління, на сьогодні ще залишається заборгованість по усіх районних шляхових будівельних організаціях, які займаються ремонтом і будівництвом доріг. А також підтвердилися наші прогнози по вугільній галузі, де теж на кінець року не вистачало для погашення заробітної плати майже 10 млн. грн. Але кошти до нового року надійшли і заборгованість погасили.

Проте наші прогнози залежать від об’єктивної оцінки й неупередженої інформації голів профспілок і начальників відповідних управлінь, котрі не завжди сумлінно до цього ставляться.

- Яка на сьогодні в області заборгованість із заробітної плати?

- Понад 5 млн., найбільшою залишається невиплата в галузі дорожнього будівництва (не розрахувався за проведені роботи Укравтодор).

- У своїй діяльності служба стикається з профспілковими організаціями, якщо вони є в колективах. Як виглядають нині профспілки, наскільки вони впливові, чи рахуються з ними на підприємствах, чи стають вашими партнерами при вирішенні конфліктної ситуації?

- Якщо говорити про наших соціальних партнерів, якими є Федерація профспілок у Волинській області, то в нас нормальні ділові стосунки. Ми беремо участь в засіданні президії та пленумів Федерації профспілок і маємо можливість обмінятися інформацією стану соціально-трудових відносин, почути про роботу профспілкових організацій. У більшості профспілки вболівають за ситуацію на підприємствах – на тому ж картонно-руберойдовому комбінаті, на підприємстві електротранспорту. Але є й бездіяльні голови профспілкових організацій. Це якраз відчутно, коли вирішується питання про порушення умов колективного договору. Вважаю, що лідери профспілкових організацій мають бути більш активними, по належному відстоювати інтереси найманих працівників. Зрозуміло, що профспілкам сьогодні важко, бо вони не такі чисельні, надходжень мало, та й хочеться, напевно, тримати контакт із керівником підприємства, але їх призначення і роль, в першу чергу, захищати інтереси найманих працівників.

 

Посилання 


 

 
Вверх